Procyanidiny v červeném vínu vám mohou prodloužit život :)

6. prosince 2007 v 20:28 | Lilinka C |  - strava

Procyanidiny v červeném vínu vám mohou prodloužit život

Vína
Procyanidin, jedna ze látek obsažených v červeném víně, může prospět cévám a být pravděpodobně jedním z faktorů, které přispívají k dlouhým délkám života lidí nejen z jihozápadní Francie a Sardinie. Vědci zjistili, že hladina obsahu procyanidinu není stejná ve všech vínech. Vína z jihozápadní Francie a Sardinie, kde se vína vyrábí tradiční cestou, inklinují k vyššímu obsahu této látky - v některých případech až desetinásobně.
Denní sklenice vína může mít různé pozitivní účinky v závislosti na tom, odkud víno pochází. Bylo zjištěno, že vína z oblasti Nuoro v Sardinii a oblasti Gers v jihozápadní Francii obsahují v průměru pětkrát více procyanidinů než vína ze Španělska, Jižní Ameriky, USA či Austrálie.
Endotelové buňky, které lemují tepny, nejvíce těží z ochranných účinků polyfenolů, jejichž nejčistší formou jsou právě procyanidiny. Tradiční výrobní metody používané v Sardinii a jihozápadní Francii zajišťují, že procyanidiny mohou být efektivně extrahovány. Toto může pomoci objasnit silný vztah mezi spotřebou tradičních tříslovinových vín a všeobecným zdravím a dlouhověkostí.
Říká se: "Člověk je tak starý, jak staré jsou jeho tepny." Toto pořekadlo si můžeme vyložit tak, že jedinci s nejzdravějšími tepnami se dožívají nejvyššího věku. Proto je předmětem velkého zájmu vědců zjištění, že v Sardinii a v jihozápadní Francii vína obsahují tak vysoký podíl procyanidinů. Když je víno vyráběno tradiční cestou, fermentace hroznů trvá tři až čtyři týdny, oproti pouhému jednomu týdnu u běžně používaných moderních metod výroby vína. Proto tradiční metoda výroby umožňuje procyanidinům plně se extrahovat ze slupky a semen hroznů. Vědci také zjistili, že konkrétně z odrůdy Cabernet Sauvignon jsou vyráběna vína s nejvyššími obsahy procyanidinů.
Doktoři však dodávají - jestliže nepijete alkohol, nezačínejte pít jen kvůli procyanidinům. Existuje více cest, jak chránit váš kardiovaskulární systém a zvyšovat naděje na dlouhý život, jako např. zdravá a vyvážená strava, cvičení, dostatek spánku, absence kouření apod. Jestliže již alkohol pijete, ujistěte se, že vaše spotřeba nepřesahuje doporučenou úroveň.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama