- info about CSI LV

Jak a proč vznikla CSI Las Vegas???

27. ledna 2008 v 12:14 | Lilinka C
Jak a proč vznikla CSI Las Vegas???
Bylo to roku 2000. Začínalo nové století, a tak nás napadlo, že by to mohl být správný okamžik pro nový typ televizní detektivky. Tento žánr je od roku 1950, kdy se objevila první řada seriálu Dobrodružství Elleryho Queena, zpracováván až do omrzení celými zástupy producentů, spisovatelů a režisérů. Současní vzdělaní televizní diváci ale očekávají něco jiného, mimořádného a přesvědčivého. Klasické formáty televizních pořadů potřebují nejen občas obměnit a vyzkoušet něco nového, musí také zajistit, aby diváci skutečně sáhli po dálkovém ovladači a zapnuli televizor…
Televizi jsem měl vždycky rád, vyrostl jsem u ní, a tak jsem cítil, že jí musím vrátit takový typ pořadu, který jsem vždy hltal jako dítě. Samozřejmě, tehdy byla jiná doba. Nyní je čas na změnu. V celé televizní historii řešily detektivní případy často rychlé údery do čelisti, automobilové honičky, odehrávající se v městské džungli a doprovázené skřípěním brzd a třeskotem lámaných plechů, nebo hlaveň střelné zbraně. To sice může být poměrně zábavně, v dnešním světě stojí ovšem výsledek spíše na odhodlaných profesionálech, probírajících se díky pokroku soudní vědy jakoby obrovským puzzle a skládajících pečlivě, pomocí úžasného vybavení nejvyšší technické úrovně, kousek po kousku celý obrázek. Tato geniální koncepce napadla jako první Anthonyho E. Zuikera, když stvořil seriál Kriminálka Las Vegas. A byla to myšlenka, která přišla právě včas. Zájem veřejnosti o soudní lékařství se zvýšil díky procesu s O. J. Simpsonem, a to hlavně kvůli všem důkazům, jež v něm byly předloženy. Troufám si tvrdit, že to pomohlo náš program odstartovat. Seriál Kriminálka, koncipovaný jako program, jehož cílem je diváky donutit usednout a dávat pozor, se výrazně ohlašuje překvapivými úvodními obrazy jasného osvětlení Las Vegas, jež je na jedné straně okouzlující a na druhé plné nebezpečí, a mohutnými akordy klasického rocku Peta Twnshenda, tak vhodně nazvaného "Kdo jsi?". A diváci skutečně sedí a dívají se.
"Přichází tým maniaků," říká jeden policista druhému, když přichází Gil Grissom se svým týmem v první epizodě na místo činu. Skvělá představa… postavit detektivku na skupině lidí, kteří používají pro vyřešení případů spíše mozek než svalstvo. Pohled na Grissoma, představovaného Williamem Petersenem, jak klečí na toaletě podezřelého a vybírá odtamtud pinzetou ustříhané nehty na nohou, má jen stěží něco společného s romantikou. Je to ale skutečnost. Vždy mě zajímá způsob, jak přijít věcem na kloub, když se přitom dostanete do světa, jehož součástí nejste, a jak se to všechno naučit. A o tom všem je seriál Kriminálka. Nejprve v řadě Kriminálka Las Vegas, a poté ve skoro stejně úspěšných paralelních pořadech Kriminálka Miami a Kriminálka New York vám dáváme nahlédnout do životů jednotlivých postav profesionálů a díváme se jako obyčejní lidé na to, jak využívají pro svou práci vědecké poznatky. V seriálu Kriminálka zveme diváky, aby se při řešení každé záhady připojili k hlavním postavám. Pro diváka se to stává jakýmsi interaktivním zážitkem, protože každá epizoda je nutí stát se na čas amatérským kriminalistou.
Jsme hrdí na to, že seriál Kriminálka představuje v americké televizi určitý mezník, a doufáme, že se nám podařilo daný žánr i televizi celkově poněkud inovovat díky tomu, že jsme prvky, jež jsou obvykle spojovány s velkým filmovým plátnem, zavedli i do scénářů damatických pořadů pro malý formát a spojili je s vyzrálou dějovou linií a působivým vizuálním vyjádřením. V naší společnosti jsme vlastně něco jako dopravní společnost. Chceme vás odvězt z vašeho světa a přivézt vás do našeho. Vyprávět vám skvělý příběh, pobavit vás tak, že vás to rozesměje nebo rozpláče… a snad také něčemu přiučí. Tento blog vám pomůže, abyste se stali ještě většími příznivci seriálu Kriminálka, protože její autorkou je někdo, kdo je tímto velkým příznivcem sám: Ano, jsem to já :)
Tak neváhejte a pořádně si tento blog prohlídněte, vydejte se do světa, kde je řešení kriminálních případů vědou… a důkazy nikdy nelžou…
 
 

Reklama